List of Ships and Organisations of the Fleet

From Battle of Jutland Crew Lists Project
Jump to navigation Jump to search

List of Ships and Organisations of the Fleet

Page 33

Enclosure No. 2 in H.F. letter No. 1396 0022, dated 18th June 1916.
LIST OF SHIPS AND ORGANISATIONS OF FLEET.

DREADNOUGHT BATTLE FLEET

1 2 Ship
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 1st Division Organisation No. 5. KING GEORGE V
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 1st Division Organisation No. 5. AJAX
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 1st Division Organisation No. 5. CENTURION
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 1st Division Organisation No. 5. ERIN
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 2nd Division Organisation No. 5. ORION
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 2nd Division Organisation No. 5. MONARCH
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 2nd Division Organisation No. 5. CONQUEROR
1st Division Organisation No. 2. 2nd Battle Squadron. 2nd Division Organisation No. 5. THUNDERER
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 3rd Division Organisation No. 5. IRON DUKE
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 3rd Division Organisation No. 5. ROYAL OAK
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 3rd Division Organisation No. 5. SUPERB
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 3rd Division Organisation No. 5. CANADA
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 4th Division Organisation No. 5. BENBOW
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 4th Division Organisation No. 5. BELLEROPHON
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 4th Division Organisation No. 5. TEMERAIRE
2nd Division Organisation No. 2. 4th Battle Squadron. 4th Division Organisation No. 5. VANGUARD
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 6th Division Organisation No. 5. MARLBOROUGH
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 6th Division Organisation No. 5. REVENGE
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 6th Division Organisation No. 5. HERCULES
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 6th Division Organisation No. 5. AGINCOURT
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 5th Division Organisation No. 5. COLOSSUS
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 5th Division Organisation No. 5. COLLINGWOOD
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 5th Division Organisation No. 5. NEPTUNE
2nd Division Organisation No. 2. 1st Battle Squadron. 5th Division Organisation No. 5. ST. VINCENT
Attached Cruisers BOADICEA
Attached Cruisers BLANCHE Attached OAK
Attached Cruisers BELLONA Attached ABDIEL
Attached Cruisers ACTIVE

5th BATTLE SQUADRON

5th Battle Squadron
BARHAM
VALIANT
WARSPITE
MALAYA

BATTLE CRUISERS

1st Battle Cruiser Squadron 2nd Battle Cruiser Squadron 3rd Battle Cruiser Squadron
LION NEW ZEALAND INVINCIBLE
PRINCESS ROYAL INDEFATIGABLE INFLEXIBLE
QUEEN MARY [INDOMITABLE
TIGER

LIGHT CRUISERS

1st Light Cruiser Squadron 2nd Light Cruiser Squadron 3rd Light Cruiser Squadron
GALATEA SOUTHAMPTON FALMOUTH
PHAETON BIRMINGHAM YARMOUTH
INCONSTANT NOTTINGHAM BIRKENHEAD
CORDELIA DUBLIN GLOUCESTER
CHESTER

Page 34

CRUISER SQUADRONS

1st Cruiser Squadron 2nd Cruiser Squadron
DEFENCE MINOTAUR
WARRIOR HAMPSHIRE
DUKE OF EDINBURGH COCHRANE
BLACK PRINCE SHANNON

LIGHT CRUISER SQUADRON

4th Light Cruiser Squadron
CALLIOPE
CONSTANCE
COMUS
CAROLINE
ROYALIST

LIGHT CRUISER CANTERBURY

Light Cruiser
CANTERBURY

DESTROYER FLOTILLAS

12th Flotilla
11th Flotilla 4th Flotilla
FAULKNOR CASTOR TIPPERARY
MARKSMAN KEMPENFELT BROKE
OBEDIENT OSSORY ACHATES
MAENAD MYSTIC PORPOISE
OPAL MOON SPITFIRE
MARY ROSE MORNING STAR UNITY
MARVEL MAGIC GARLAND
MENACE MOUNSEY AMBUSCADE
NESSUS MANDATE ARDENT
NARWHAL MARNE FORTUNE
MINDFUL MINION SPARROWHAWK
ONSLAUGHT MANNERS CONTEST
MUNSTER MICHAEL SHARK
NONSUCH MONS ACASTA
NOBLE MARTIAL OPHELIA
MISCHIEF MILBROOK CHRISTOPHER
OWL
HARDY
MIDGE
1st Flotilla 13th Flotilla
FEARLESS CHAMPION
ACHERON NESTOR
ARIEL NOMAD
ATTACK NARBOROUGH
HYDRA OBDURATE
BADGER PETARD
GOSHAWK PELICAN
DEFENDER NERISSA
LIZARD ONSLOW
LAPWING MORESBY
NICATOR
Page 35

HARWICH DESTROYERS

Harwich Destroyers
LYDIARD
LIBERTY
LANDRAIL
LAUREL
MOORSOM
MORRIS
TURBULENT
TERMAGANT

SEAPLANE CARRIER

Seaplane Carrier
ENGADINE

Continue with Page 35